Straty wojenne Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy (cena: 105.00; iKSORIS id: 1115)
Więcej informacji:
Straty wojenne Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy, red. Gabriela Frischke, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, 344 s., il. barwne, format 20,5 x 28 cm, streszczenie w j. ang. i j. niem., wyd. I, ISBN: 978-83-63572-94-5, Bydgoszcz 2024.
Określenie „straty wojenne” kojarzy się najczęściej z grabieżą niemiecką, jednakże straty Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wynikają także z niszczycielskiej działalności armii radzieckiej (spalenie, zniszczenie), poczynań osób uczestniczących w rewindykacji w 1945 r. oraz działań mieszkańców okolic miejsc ukrycia zbiorów. Można także mówić o „stratach powojennych”, będących skutkiem przemieszczeń zbiorów po roku 1945, zaniedbań w ich ewidencji i konserwacji, niewłaściwej identyfikacji oraz celowego ukrywania proweniencji. Prawdziwe powojenne losy kolekcji Muzeum długo stanowiły białą plamę w historii tej instytucji. Ze szczątkowych i jednostronnych informacji można było jedynie oszacować poniesione straty. Dopiero od niedawna ten rozdział historii Muzeum stał się bardziej przejrzysty, ale też okazał się bardziej bolesny niż wcześniej przypuszczano. Opowieść o utraconym dziedzictwie Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy jeszcze nie jest dopisana do końca. Mamy nadzieję, że uda nam się trafić na kolejne ślady, które doprowadzą nas do poznania brakujących szczegółów, m.in. w historii zbioru numizmatycznego czy archeologicznego. Naszym celem jest nie tylko odnalezienie zaginionych dóbr kultury, ale także, a może przede wszystkim, zwiększenie świadomości historii utraconego dziedzictwa – nie tylko w pamięci bydgoszczan, ale też wszystkich zainteresowanych tą tematyką.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.