Jerzy Puciata 1933-2014

Autorzy: Jerzy Brukwicki, Inga Kopciewicz, Gustaw Zemła, wstęp Michał F. Woźniak; Opracowanie: Inga Kopciewicz

Katalog Jerzy Puciata 1933-2014 towarzyszy ekspozycji dzieł zmarłego niedawno bydgoskiego artysty – Jerzego Puciaty, postaci znanej w środowisku artystycznym, „Obywatela Sztuki”. Pozostawił po sobie obrazy, zdjęcia, pamiątki i przestrzeń, którą wypełniamy dziś pamięcią.

„Obecna prezentacja w Muzeum Okręgowym obejmuje przede wszystkim obrazy pozostałe w pracowni, pozyskane do naszych zbiorów, uzupełniona kilkoma innymi, wcześniej już włączonymi do naszej kolekcji (…). Przejmując do Muzeum, przeglądając i opracowując przechowywane uprzednio w pracowni, poutykane w różne zakamarki i wolne miejsca dokumenty, zdjęcia, pamiątki mamy możność ujawnienia tego, co być może traktował jako ślad konieczny, ale przecież nie najważniejszy jego starań; celem ich były nie zaszczyty, ale warunki uprawiania sztuki pośród demokratycznie zorganizowanego społeczeństwa żyjącego w wolnym kraju. Trybut spłacony przez artystę innym. Nawet jeśli wcześniej nie wszystko ułożyło się zgodnie z tymi pragnieniami” – reflektuje we wstępie do katalogu Michał F. Woźniak, dyrektor Muzeum.

O swojej pracy mówił: „Obraz rodzi się, przybiera określoną postać, akt twórczy to już tylko konkretyzacja stopniowo powstającej wizji. Według mnie obraz musi mieć duszę, musi emanować czymś szczególnym, jedynym, niepowtarzalnym, czymś co wzrusza, skłania do refleksji i kontemplacji. Nawet najlepsze technicznie dzieło jest mało wartościowe, jeśli jest wewnętrznie puste, martwe, pozbawione siły duchowej”.

Prezentowane w publikacji reprodukcje obrazów Puciaty mają duszę, dialogują ze światłem i przestrzenią, podążają w stronę metafizycznych pytań i odpowiedzi o sens życia oraz sztuki.

Katalog składa się ze wstępu pióra Michała F. Woźniaka, wprowadzenia autorstwa Jerzego Brukwickiego, listu pożegnalnego Gustawa Zemły i albumu, w którym istotnym dopowiedzeniem jest biogram, opracowany przez Ingę Kopciewicz – komisarza wystawy. Zawiera on wykaz wystaw indywidualnych, plenerowych, problemowych i środowiskowych z udziałem artysty, wykaz nagród i odznaczeń, uzupełniony został literaturą (wybór). Publikacja ta pozostanie nie tylko rodzajem dokumentacji bydgoskiej wystawy; należy spojrzeć na nią już z innej, szerszej perspektywy – in memoriam.

ss. 80, oprawa miękka, 35 reprodukcji kolorowych dzieł i kolorowych oraz czarnobiałych fotografii archiwalnych, kreda mat.