SoftCOM
Loading...

Skarb Bydgoski, 2024 (cena: 129.00; iKSORIS id: 1100)

129.00 zł

Więcej informacji:

Skarb bydgoski. Wystawa stała w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Jarosław Kozłowski, dr Krzysztof Jarzęcki, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, 307 s., il. barwne, format 21x26 cm, wyd. 1, Bydgoszcz 2024

ISBN 978-83-63572-93-8 (wersja papierowa)

Podczas badań archeologicznych, prowadzonych przez Pana Roberta Grochowskiego, 2 stycznia 2018 roku w bydgoskiej katedrze pw. ś.ś. Marcina i Mikołaja dokonano niezwykłego odkrycia. Natrafiono na skarb 486 złotych monet oraz biżuterii i innych przedmiotów, ukryty pod posadzką w prezbiterium.

Skarb Bydgoski, odnaleziony w 2018 roku w katedrze bydgoskiej rozbudził wyobraźnię nie tylko mieszkańców miasta, w dużej mierze również badaczy i naukowców. A to dlatego, że w czeluściach kościoła, pod prezbiterium zachowało się wiele złotych monet oraz biżuterii pochodzącej z różnych stron ówczesnej Europy. Nie znaleziono jednak monet pochodzących z miejscowej mennicy. I jest to zastanawiające. Kto i dlaczego ukrył w zacnym miejscu taki majątek? Pochodzenie takiego zbioru budzi emocje, tym bardziej, że prawdopodobnie nigdy nie uda się ustalić, w jaki sposób i kto ukrył te liczne pamiątki epoki.

Wśród monet zdecydowaną większość stanowią dukaty niderlandzkie (421 sztuk), zwłaszcza z okresu Republiki Zjednoczonych Prowincji, które masowo napływały do Polski i aż do XVIII wieku były tutaj najczęściej spotykanymi złotymi monetami. O ich udziale na polskim rynku świadczy fakt, że polskich monet było tylko pięć.

Najstarszą monetą w skarbie jest dukat wybity w Neapolu i datowany na lata 1495-1496. Nieco młodsze są dukaty miejskie Hamburga z 1497 roku oraz hiszpańskie doble excelente Ferdynanda Aragońskiego (1474–1516) i Izabeli Kastylijskiej (1474–1504) z pierwszych lat XVI wieku. Były one wybite w mennicy w Sewilli, a wyróżniają się rozbudowaną ikonografią symbolizującą unifikację dwóch królestw.

Ważną część skarbu stanowi 15 złotych pierścionków, dekorowanych szlachetnymi kamieniami. Najstarszy pierścionek o stylistyce renesansowej został wykonany pod koniec XVI wieku. Najmłodsze są pierścionki oplatane drucikami z nawleczonymi perłami rzecznymi.

 

CIP

Skarb Bydgoski: wystawa stała w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy / [autorzy: Jarosław Kozłowski, dr Krzysztof Jarzęcki; opis monet Imperium Osmańskiego: Dorota Malarczyk]. - Bydgoszcz: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, 2024