SoftCOM
Loading...
Okładka Teatr życia. Katalog wystawy prac graficznych Zhanga Minjie, laureata MTG Kraków 2015 - wydanie dwujęzyczne
Okładka Teatr życia. Katalog wystawy prac graficznych Zhanga Minjie, laureata MTG Kraków 2015 - wydanie dwujęzyczne

Teatr życia. Katalog wystawy prac graficznych Zhanga Minjie, laureata MTG Kraków 2015

3.00 zł

Więcej informacji:

Autorzy: Alicia Candiani, Honorata Gołuńska, Richard Noyce, Michał F. Woźniak, Song Yuanwen

Tłumaczenia tekstów z j. angielskiego na j. polski oraz z j. polskiego na j. angielski: Lucyna Tate

Podczas ostatniej edycji Triennale 2015 w Krakowie, z którym współpracuje bydgoskie Muzeum, po raz pierwszy przyznana została dodatkowa nagroda regulaminowa im. Leona Wyczółkowskiego, fundowana przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego. Decyzją jury jej laureatem został Zhang Minjie. Jury doceniło jego „sprawność tradycyjnego warsztatu graficznego, odwagę w podejmowaniu zagadnień artystycznych z wykorzystaniem tradycyjnego warsztatu litograficznego”. Nagrodą jest organizacja wystawy indywidualnej i towarzyszący jej katalog

Ekspozycja i katalog prezentują prace graficzne Zhanga z dojrzałego okresu jego twórczości – od zakończenia studiów w Pekinie na Wydziale Grafiki Centralnej Akademii Sztuk Pięknych w 1990 roku, aż po dzień dzisiejszy, kiedy aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i naukowym Chin.

„Twórczość Zhanga Minjie to wielkie widowisko. Sceny niekiedy teatralne, a niekiedy na wskroś realistyczne tworzone są przez artystę z mistrzowską precyzją i wirtuozerią. Nie sposób oprzeć się wrażeniu uczestniczenia w zbiorowej manifestacji, maskaradzie, hucznej celebracji święta, nie zawsze o konotacjach pozytywnych. Odczucie to, będące dominantą w interpretowaniu prac artysty, tłumaczy tytuł nadany wystawie przez organizatorów. To właśnie teatr i zjawisko teatralizacji tak silnie zakorzenione w kulturze europejskiej, mające oprócz znaczenia podstawowego także głębsze dotyczące światopoglądu, ideologii kulturowej i artystycznej, równie mocno dotyczy zjawisk zachodzących w kulturze Chin, a transponowanych na współczesną sztukę” – konstatuje we wstępie do publikacji kuratorka wystawy, Honorata Gołuńska.

 

Artysta postanowił poszerzyć wystawę organizowaną w Galerii Sztuki Nowoczesnej o cykl aktualnie realizowanych prac, prezentowanych oddzielnie – w Oddziale Exploseum na terenie dawnej fabryki materiałów wybuchowych i amunicji DAG z czasów II wojny. Obecna tam tematyka wojny, tragedii konfliktów zbrojnych i eksterminacji ludności cywilnej skłoniła Artystę nie tylko do poszerzenia formuły wystawy, ale i do przekazania tych właśnie prac do zbiorów Muzeum.

 

Na dojrzałą twórczość Zhanga Minjie miały wpływ wydarzenia z wczesnej młodości. Pierwsze lata dzieciństwa spędził w mieście Tangshan w prowincji Hebei, gdzie urodził się w 1959 roku. Zhang wychowywany był wraz z dwójką rodzeństwa. Malownicza dzielnica Xugezhuang nad kanałem Jintang, w której mieszkał, sprzyjała szczęśliwemu dzieciństwu. Pierwsze lata edukacji artysta rozpoczął w burzliwym dla Chin okresie – w 1966 wraz z wybuchem Rewolucji Kulturalnej pod przewodnictwem Mao Zedonga. Od początku Zhang wykazywał zamiłowania do sztuk plastycznych, ale także do gry aktorskiej, śpiewu i muzyki. Należał do licznych grup teatralnych, wykonywał także elementy plastyczne przeznaczone do spektakli – scenografie i rekwizyty. W 1976 roku, mając zaledwie 17 lat, otarł się o śmierć. Przeżył jedno z najbardziej dramatycznych trzęsień ziemi, które pochłonęło ponad 240 000 ludzi. O tym traumatycznym przeżyciu, jak również o wielu innych doświadczeniach Zhanga Minjie można przeczytać w kilku interesujących esejach pomieszczonych w części wstępnej katalogu, a następnie kontemplować jego świetny warsztat graficzny.

ss. 116, 102 il. barwne, kreda mat., oprawa miękka