Okładka Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała - informator wystawy

Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała - informator wystawy

Autorzy: Jolanta Szałkowska-Łoś, Józef Łoś

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
oprawa miękka
104 s.
il. barwne
21x27,5 cm
wyd. 1
Bydgoszcz 2020
ISBN: 978-83-63572-63-1

Informator towarzyszący ekspozycji prezentuje wybrane zabytki, które uzupełniają i ilustrują teksty kluczowych zagadnień poruszonych na wystawie. Z zebranego materiału źródłowego rysuje się obraz Bydgoszczy, która handlem, rzemiosłami, piwem, solą i kulturą stała.

Na wystawie Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała, zaprezentowano zarówno czynniki, które miały wpływ na rozwój gospodarczy, a także elementy życia codziennego oraz duchowego. Ukazano osiągnięcia intelektualne i kulturalne. Mimo że w mieście funkcjonowała mennica będąca, przez długie lata w XVII wieku jedynym miejscem, gdzie bito pieniądze w dawnej Polsce, to Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała. Do jej prestiżu przyczyniła się praca wielu pokoleń bydgoszczan różnych stanów i profesji. Wiele z dawnych rzemiosł straciło dziś na znaczeniu, a niektóre odeszły już w zapomnienie. Z tych odległych czasów pozostały jednak różnorodne źródła. Wyłania się z nich obraz prężnie rozwijającego się miasta, które na przestrzeni wieków przechodziło swoje wzloty i upadki. Na ekspozycji udostępniono zabytki od XV aż po początek XX wieku. Pochodzą one głównie z prac archeologicznych z ostatnich lat z terenu miasta.