SoftCOM
Loading...
Okładka Tajemnice DAG Fabrik Bromberg, Bój o Bydgoszcz, cz. 4
Okładka Tajemnice DAG Fabrik Bromberg, Bój o Bydgoszcz, cz. 4

Tajemnice DAG Fabrik Bromberg, Bój o Bydgoszcz, cz. 4

20.00 zł

Więcej informacji:

Autorzy: Maciej Jasiński (scenariusz), Jacek Michalski (rysunki), Maciej Kowalski (korekta)

Bohaterem komiksu jest brytyjski szpieg John Gardner, który działa w Polsce pod nazwiskiem Jerzy Krajewski. Przedmiotem jego zainteresowania jest jedna z największych fabryk zbrojeniowych - DAG Fabrik Bromberg.

Bój o Bydgoszcz był bardzo zacięty, to zapomniany epizod dziejów naszego regionu. Akcja 4 części komiksu rozgrywa się w dniach 22-25 stycznia 1945 roku. 22 stycznia na dworcu kolejowym w Bydgoszczy tłoczy się ludność gotowa do ucieczki, za chwilę będą tu wojska radzieckie i polskie. Niemcy uciekają, ale istnieje obawa, że wysadzą DAG Fabrik.

23 stycznia do miasta wdarły się pierwsze jednostki radzieckie. Następnego dnia dotarł pododdział 1. Brygady Pancernej. Jako pierwszy z wrogiem nawiązał kontakt bojowy batalion zmotoryzowany. Polacy dotarli do Zbożowego Rynku i następnie, łamiąc opór nieprzyjaciela, uderzyli na zachód. W tym czasie drugie zgrupowanie 1. Brygady Pancernej wkroczyło na Stary Rynek, a czołgi 1. batalionu 1. Brygady Pancernej zdobyły nienaruszony – a wcześniej rozminowany przez Polaków – Most Królowej Jadwigi. W nocy pluton z 3. batalionu pancernego zajął zakłady DAG Fabrik Bromberg i uwolnił kilka tysięcy robotników przymusowych. 25 stycznia piechota radziecka, wspierana przez czołgi 1. Brygady Pancernej, przystąpiła do oczyszczania północnej części Bydgoszczy.

Jednym z bohaterów komiksu jest nadal Jerzy (John Gardner), polski kierowca i brytyjski szpieg. Wraz z odważną kobietą Heleną, o pseudonimie „Rosiczka”, docierają do dowódcy 3 batalionu czołgów z apelem, by wprowadzić wojsko na teren fabryki i przejąć zakład. Akcja kończy się sukcesem… Ciąg dalszy nastąpi.

Serię czterech części komiksu można zakupić w promocyjnej cenie z 15% rabatem.

Linki do recenzji : http://www.wak.net.pl/_review_view-tytuly-0-4549.html#744

http://coyotpresents.blogspot.com/2017/05/tajemnice-dag-fabrik-bromberg-boj-o.html