Loading...
Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852-1936) Przewodnik
35.00 zł
Więcej informacji:
Opracowanie: Ewa Sekuła-Tauer
Wstęp: Michał F. Woźniak
Przewodnik powstał do stałej ekspozycji na Wyspie Młyńskiej w „Domu Leona Wyczółkowskiego”. Budynek nazywamy „domem”, mimo że Artysta w nim nie mieszkał, natomiast znajduje się tu przebogata kolekcja Jego dzieł, sprzęty których używał w pracowni w Gościeradzu, rzeczy osobiste, wreszcie dokumenty, fotografie, medale i odznaczenia.
Przewodnik składa się z kilku integralnych części: O Leonie Wyczółkowskim, Historia kolekcji Leona Wyczółkowskiego, Wystawa i Bibliografia.
W części katalogowej również dokonano podziału na: Salon niebieski, Salon zielony, Klatkę schodową, Podest pierwszego pietra, Pracownię malarską, Pracownię graficzną oraz Salę biograficzno-edukacyjną.
Narracja tekstu pozwala na płynne zwiedzanie poszczególnych sal wystawowych, w których znajdują się adekwatne zabytki. Najbardziej popularne dzieła opatrzone zostały komentarzem. Jednak dla tych z Państwa, dla których przyjazd do Bydgoszczy nie jest aktualnie możliwy przewodnik również spełni swoje zadanie, poprzez prezentację licznych obrazów, grafik, pamiątek, fotografii…
Na kolekcję składają się dary i zakupy, zapoczątkowane darowizną samego Wyczółkowskiego, pośmiertnym legatem Franciszki Wyczółkowskiej, Konstantego Laszczki, rodziny Szulisławskich i rodziny Górskich.
Do ciekawostek należy ruchoma sztaluga, zwana „tramwajem gościeradzkim”, prasa graficzna czy „narządza”, których Mistrz używał przygotowując grafiki. Znamienne jest również i to, że Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy jest w posiadaniu pierwszej – Złote gody dziadków Mistrza i ostatniej nie ukończonej pracy swojego Patrona – Kwiaty w dwuotworowym wazonie.