Okładka DAG FABRIK BROMBERG. Z dziejów bydgoskiej fabryki materiałów wybuchowych 1939-1945

Autorzy: Michał Pszczółkowski, wstęp Michał F. Woźniak, recenzent Jacek Woźny

Bydgoskie Muzeum w 2011 roku wzbogaciło się o Dział Architektury Przemysłowej oraz teren ekspozycyjny – Exploseum. O historii fabryki materiałów wybuchowych pod Bydgoszczą traktują dwie publikacje Michała Pszczółkowskiego. Obecnie wydana praca zawiera kilka nader interesujących rozdziałów: Rozwój przedsiębiorstwa DAG do 1939 roku, Budowa i produkcja DAG Fabrik Bromberg, Struktura funkcjonalno-przestrzenna zakładu, Zatrudnienie i praca przymusowa, Zakwaterowanie kadry kierowniczej, Ruch oporu oraz Epilog wraz z Zakończeniem, Aneksami oraz Bibliografią.

Warto w tym miejscu przytoczyć fragment recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Jacka Woźnego, który syntetycznie ujmuje meritum: „Monografia Michała Pszczółkowskiego poświęcona została wyjątkowemu zabytkowi techniki, nie tylko w skali Polski, ale nawet w zakresie terytorium Europy Środkowej. Szczególne znaczenie pracy wynika między innymi z faktu, że ukazuje się ona w 70. rocznicę rozpoczęcia działalności produkcyjnej opisywanego zakładu. Drugim atutem publikacji jest jej dopełniająca rola wobec poprzedniej monografii M. Pszczółkowskiego pt. Betonowa tajemnica. Fabryki materiałów wybuchowych DAG (Bydgoszcz 2010). Wspólnym mianownikiem obu prac jest patronat Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, co z kolei wynika z ocalenia strefy NGL, dzięki przekazaniu jej w 2007 roku na rzecz bydgoskiego Muzeum i utworzeniu w jednej z dwóch linii produkcyjnych nitrogliceryny EXPLOSEUM – centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg. Inicjatywa trafiła na listę projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego w latach 2007-2011. Nowo powstała placówka muzealna została udostępniona w lipcu 2011 roku. Od 1 stycznia 2012 wejście do okolic EXPLOSEUM otwarto dla wszystkich zainteresowanych, poprzez rozbudowę infrastruktury „Bydgoskiego Parku Technologicznego”. Głównym problemem dla zwiedzających zabytki techniki pozostałe po DAG Fabrik Bromberg jest obecnie dostęp do informacji na temat historii, rozplanowania i przeznaczenia oglądanych ruin budowli z II wojny światowej. W wielkim stopniu to priorytetowe zadanie wypełnia najnowsza książka Michała Pszczółkowskiego”.

ss. 152, oprawa miękka, 40 reprodukcji kolorowych, kreda mat.