Dorota Podlaska. Miejsca i ludzie

Autorzy: Michał F. Woźniak, Jnga Kopciewicz, Stanisław Lech Szabłowski, Dorota Podlaska

Dorota Podlaska urodziła się w Bydgoszczy, mieszka i pracuje w Warszawie. Uzyskała dyplom z malarstwa w 1989 na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W czasie studiów związana z grupami artystycznymi Naprzód, Yach-Film, Biuro Przewodników po Sztuce i Kulturze, współzałożycielka Stowarzyszenia Artystycznego Wieża Ciśnień w Bydgoszczy. Zawodowo Związana z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Uprawia malarstwo figuratywne, dla którego wypracowała specyficzny sposób prezentacji. Tworzy instalacje, obiekty, fotograficzne dokumentacje, interwencje w przestrzeniach życiowych i galeryjnych, projektuje książki i wydawnictwa okolicznościowe.

Katalog Miejsca i ludzie przygotowano do wystawy Doroty Podlaskiej otwartej w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Czerwonym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej pod tym samym tytułem. „Artystka flirtuje z estetyką sztuki naiwnej, nie waha się sięgać po sentymentalny ton. Malarskie przedsięwzięcie Podlaskiej ma osobisty charakter, tak prywatny, że niemal intymny. Artystka ulega instynktowi fabularnemu; jej obrazy układają się w opowieści o miłościach, samotności, wyobcowaniu, strachu przed egzystencjalną nudą, zaplątaniu w codzienność. Czasem organizowane są w formułę notatek z wizualnego dziennika, w kartoteki i archiwa, innym razem przedstawione w konwencji melodramatycznej fabularnej fikcji. Wszystkie te narracje w mniej lub bardziej bezpośredni sposób oparte są na życiu autorki” – jak konstatuje we wstępnym eseju Stanisław Lech Szabłowski.
Katalog pozwala prześledzić fascynacje artystyczne Podlaskiej, oscylujące wokół zagadnienia wędrówki jako metafory egzystencji w świecie, a także poruszające problem samotności i obcości oraz oswajania nowych, nierzadko egzotycznych dla nas miejsc, jak Tajwan czy Korea Południowa.

ss. 36, oprawa miękka, 25 reprodukcji kolorowych, kreda mat.