Okładka Muzea Kujaw i Pomorza Bydgoszcz Leon Wyczółkowski

Redakcja naukowa: Michał F. Woźniak

Wybór ilustracji i glosy opracowała Ewa Sekuła-Tauer

Wydawnictwo: Margrafsen

Prezentowany „Album” powstał dzięki inicjatywie Bydgoskiego Domu Wydawniczego Margrafsen, we współpracy z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Jest niewątpliwie cenną pamiątką życia i twórczości Leona Wyczółkowskiego, jego obecności w naszym mieście i regionie oraz niebagatelną dokumentacją jego dzieł.

W 2012 roku uroczyście obchodziliśmy w Bydgoszczy i regionie 160. rocznicę urodzin wybitnego malarza i grafika. Ponadto była to 75. rocznica przekazania miastu wspaniałomyślnego daru artysty przez profesorową Franciszkę Wyczółkowską. Obchody rocznicowe Rada Miasta Bydgoszczy uczciła Rokiem Leona Wyczółkowskiego. Wspólne działania – władz, instytucji kultury, placówek oświatowych i stowarzyszeń – zaszczycił Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski.

Wśród wielu cennych publikacji, w tym dwu katalogów związanych z wystawami w Muzeum, „Album” wyróżnia się przepychem szaty graficznej. Reprodukcje dzieł Leona Wyczółkowskiego oraz materiały biograficzne pochodzą w całości ze zbiorów bydgoskiego Muzeum. Zapewne zainteresują Czytelnika ciekawe teksty bogato ilustrowane, powiększone fragmenty obrazów, ukazujące sposoby malowania przez Mistrza urokliwych szczegółów: dłoni, falbanek, parasolek…  Reprezentowane są obrazami wszystkie ważne tematy, od autoportretów po kwiaty i drzewa. Mimo znacznej ceny warto publikację posiadać lub sprezentować bliskiej osobie, znajomym zagranicą, jako wizytówkę naszego miasta, wiadomo bowiem, że Bydgoszcz Wyczółem stoi.

ss. 186, oprawa twarda, kreda półmat, 128 reprodukcji kolorowych.