SoftCOM
Loading...
Okładka Informator o Muzeum. Dzieje, zbiory, działalność.
Okładka Informator o Muzeum. Dzieje, zbiory, działalność.

Informator o Muzeum. Dzieje, zbiory, działalność.

5.00 zł

Więcej informacji:

Praca zbiorowa pod red. Michała F. Woźniaka

Z przyjemnością informujemy, iż ukazały się drukiem długo oczekiwane i z pietyzmem przygotowane Informatory o Muzeum w Bydgoszczy w dwóch wersjach językowych – polskiej oraz angielskiej. Jest to rzetelne i fachowe kompendium wiedzy o wszystkich działach artystycznych i merytorycznych bydgoskiego muzeum.

Informator zawiera 115 ilustracji barwnych najbardziej reprezentatywnych dzieł sztuki z rodzimych zbiorów, jak również dokumentuje najistotniejsze wydarzenia historyczne.
Publikację otwiera wstęp autorstwa Dyrektora Michała F. Woźniaka oraz zarys dziejów pióra Zdzisława Hojki.

11 kwietnia 1946 r., w rocznicę imienin Leona Wyczółkowskiego oraz w ramach obchodów 600-lecia istnienia Bydgoszczy, nastąpiło otwarcie Muzeum Miejskiego, które za swojego patrona obrało tego wspaniałego malarza i znakomitego grafika, nazywanego też polskim Rembrandtem. Już w 1924 roku Wyczółkowski podarował muzeum swoją pierwszą pracę graficzną, zaś w 1937 roku wdowa, Franciszka, przekazała zapisany testamentem męża dar w postaci okazałej kolekcji dzieł i pamiątek. Donacja obejmowała prace olejne, rysunki, akwarele, grafiki, wyposażenie pracowni malarsko-graficznej oraz pamiątki osobiste i odznaczenia.

Po części wprowadzającej pomieszczono teksty informujące o działalności, zbiorach i wystawach stałych w obrębie poszczególnych działów: Archeologii, Historii, Numizmatyki, Sztuki, Grafiki, Leona Wyczółkowskiego, Etnografii, Muzycznym, Architektury przemysłowej, Konserwacji muzealiów, Inwentaryzacji zbiorów, Bibliotece oraz Dziale edukacji i promocji.

Publikacja została wydana w poręcznym formacie, w znakomitej szacie edytorskiej i w zamierzeniu ma służyć wszystkim miłośnikom sztuki, a w szczególności sympatykom odwiedzającym bydgoskie muzeum, które obecnie pokazuje swoje bogate zbiory w Spichrzach przy ulicy Grodzkiej oraz w salach ekspozycyjnych czterech budynków na Wyspie Młyńskiej (Leon Wyczółkowski, Galeria Sztuki Nowoczesnej, Europejskie Centrum Pieniądza, Zbiory archeologiczne).

„Zapraszam do lektury, do odwiedzania naszej strony internetowej, przede wszystkim zaś do korzystania ze zbiorów, do odwiedzin w naszych budynkach, do bezpośredniego zapoznawania się z tak licznie zgromadzonymi pamiątkami z przeszłości, z wieloma wybitnymi zabytkami i działami sztuki”. Tymi ciepłymi słowy – zaczerpniętymi ze wstępu Pana Dyrektora Michała F. Woźniaka – polecamy tę szczególną książkę dostępną w sklepikach muzealnych oraz w sprzedaży wysyłkowej.

ss. 184, oprawa miękka, 115 barwnych ilustracji, kreda mat.