Bydgostiana II. Historia i wspólczesność, 2024 (cena: 37.00; iKSORIS id: 961)

Bydgostiana II. Historia i współczesność, red. Anna Nadolska, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, 240 s., il. barwne, format B5, wyd. 1, Bydgoszcz 2023

ISBN 978-83-63572-91-4

Bydgostiana II. Historia i współczesność to opracowanie traktujące o Bydgoszczy. Zawartość publikacji oscyluje wokół dziejów miasta nad Brdą. Nie pomija również współczesnych problemów i kwestii istotnych dla mieszkańców Bydgoszczy. Opracowanie posiada charakter interdyscyplinarny i jest zbiorem wysiłków i dociekań naukowych prowadzonych w ostatnich latach. Tym samym znacząco pomnaża stan naszej wiedzy o nowe zagadnienia, fakty, wątki czy konteksty, poszerza bydgoską historiografię.

Publikacja Bydgostiana II została przygotowana w ramach jubileuszu 100-lecia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i stanowi jeden z przykładów ożywionej działalności naukowo-badawczej i wydawniczej, którą od samego zarania prowadzi nasza placówka muzealna. Po Bydgostianie I. Miasto i ludzie jest to kolejne opracowanie promujące tematykę bydgoską, ludzi związanych z miastem, lokalną historię i dziedzictwo kulturowe oraz obecnie realizowane inicjatywy i przedsięwzięcia.